Archive

Wednesday's High Country Sports Update.... (2016-11-30 15:44:22)

2016 WHS Football Banquet
Sunday, December, 4 2016
5:30 pm-7:30 pm
Watauga High School

 

(Meal will start at 5:30 pm in cafeteria followed by awards presentation in auditorium)
Dinner Banquet $10 for Adults. Players and their siblings
are complimentary.

Please RSVP the total number for dinner to:
watauagatouchdownclub@gmail.com
Dress: collared shirt & dress pants

 

TUESDAY'S SCOREBOARD
BASKETBALL

GIRLS
ASHE COUNTY 40, WATAUGA 31
EAST BURKE 57, FREEDOM 50
MORGANTON-PATTON 31, BUNKER HILL 19
ALEXANDER CENTRAL 46, McDOWELL 43
ST. STEPHENS 71, BANDYS 53
FRED T. FOARD 51, WEST LINCOLN 16
HICKORY 75, STATESVILLE 35

BOYS
WATAUGA 60, ASHE COUNTY 58
FREEDOM 72, EAST BURKE 62
MORGANTON-PATTON 53, BUNKER HILL 38
McDOWELL 71, ALEXANDER CENTRAL 54
FRED T. FOARD 56, WEST LINCOLN 36
HICKORY 67, STATESVILLE 61
ST. STEPHENS 68, BANDYS 64

 

App State adds Liane Blyn as Strength and Conditioning Coach

 

BOONE, N.C.- Appalachian State has named Liane Blyn the new Director of Strength and Conditioning for Olympic Sports, Assistant A.D. of Athletic Performance Mike Sirignano announced on Tuesday.

Blyn will oversee all sport performance training, nutrition, and programming for Olympic Sports at Appalachian. 

"We are very excited to have Liane join our staff,” Sirignano said. “Liane is someone who mentored me early in my career. Her principles and training techniques are the base of my program to this day.  Her wealth of knowledge and experience will be a great dynamic for our Olympic sports. Her enthusiasm, and more importantly her competitive drive, will be contagious for our athletes." 

Blyn brings more than 20 years of experience in the strength and conditioning field to the Mountaineers’ sports performance program. She spent the early part of her career on college campuses serving as strength and conditioning coach at Northern Arizona, Nevada, Boston College, and Arizona State. 

While at Nevada, Blyn oversaw the development and implementation of the strength and conditioning program for women’s basketball, alpine and nordic skiing, swimming, tennis, track, and volleyball. She also assisted with the design and implementation of the strength and conditioning programs for baseball, men’s basketball, and football. 

At Boston College and Arizona State, Blyn served in similar roles designing and implementing year-round sports performance programs for softball, soccer, women’s golf, men’s and women’s swimming & diving teams. In this role she served as that liaison to the sports medicine staff and assisted with overseeing the budget and day-to-day operations of the weight room. 

Blyn used her years of experience in the industry to open her own sports performance facility that focused on the development of athletes of all ages. She successfully trained and developed high school athletes and also taught seminars on current trends and issues with youth sports. 

Most recently Blyn served as the Director of Strength and Conditioning at Franklin High School in Massachusetts. In this role, she worked with all sports programs to develop an effective and comprehensive speed, strength, and conditioning program for all athletes.  

"Liane has worked with all levels of athletes from adolescent to professionals,” Sirignano added. “Her wealth of experience, not only in the weight room but also the training room as a certified athletic trainer, will prove crucial in the development of our athletes.”

Blyn was a dual sport student-athlete competing in field hockey and softball at Endicott College. She also has over of 20 years of professional powerlifting experience in which she currently holds 21 world records, has 13 national titles, five master national titles and has 11 top three podium finishes at the world championships. She captured her most recent world championship weeks ago on Nov. 18 in Orlando, Fla. at International Powerlifting Federation (IPF) World Championships, where she placed first in the world. 

Blyn is a certified athletic trainer and a member of the National Strength and Conditioning Association, National Athletic Trainers Association, College Strength and Conditioning Coaches Association, U.S.A powerlifting association, and the North American Strongman Society. She will be moving to Boone with her husband, Rich.

 

WHS INDOOR TRACK

JDL MIGHTY EXPLORERS #2
Winston Salem, NC
JDL Fast Track
November 29, 2016

RESULTS

#1 Women's 4 x 800m Relay
Pl Team Time Pts
1 Patrick County (A) 10:50.10 10
2 Page (A) 10:50.54 8
3 Davie County (A) 11:15.67 6
4 Watauga (A) 12:12.58 5
5 Reynolds, A. C. (A) 12:15.75 4
6 Ragsdale (A) 12:22.31 3

#2 Men's 4 x 800m Relay
Pl Team Time Pts
1 Reynolds, A. C. (A) 8:52.79 10
2 Alexander Central (A) 8:53.64 8
3 Patrick County (A) 8:54.15 6
4 Page (A) 8:58.74 5
5 Davie County (A) 9:10.49 4
6 Watauga (A) 9:12.22 3
7 Ragsdale (A) 9:15.81 2
8 West Davidson (A) 9:29.59 1
9 West Stokes (A) 9:41.13
10 Reynolds, A. C. (B) 10:01.59

#3 Women's 55m Hurdles
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 FRYE, Emma North Stokes 9.28 1(1) 10
2 FREMPONG, Anu Reynolds, A. C. 9.34 1(2) 8
3 FROELICH, Lucy Page 9.83 1(3) 6
4 DRUMMONDS, Kinley Watauga 10.04 3(1) 5
5 WIGGINS, Damiyah Reynolds, A. C. 10.24 1(4) 4
6 FLETCHER, Lindsey Watauga 10.32 3(2) 3
7 WARD, Savannah Alexander Central 10.37 1(5) 2
8 NAVARRO, Jessica Davie County 10.44 3(3) 1
9 JACKSON, Jade Ragsdale 10.53 3(4)
10 CAUSEY, Carolyn Page 10.61 1(6)
11 LANG, Emery Reynolds, A. C. 10.81 1(7)
12 TAYLOR, Julia Page 10.96 2(1)
13 DIEZ, Carolyn Reynolds, A. C. 11.07 1(8)
14 WILSON, Natalie West Davidson 11.17 2(2)
15 DOCKINS, Kambryn Alexander Central 11.18 2(3)
16 CHATHAM, Sayge Alexander Central 11.60 2(4)
17 HICKS, Amanda Watauga 11.73 2(5)

SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 3
1 FRYE, Emma North Stokes 9.28
2 FREMPONG, Anu Reynolds, A. C. 9.34
3 FROELICH, Lucy Page 9.83
4 WIGGINS, Damiyah Reynolds, A. C. 10.24

#3 Women's 55m Hurdles (cont'd)
Pl Name Team Time
5 WARD, Savannah Alexander Central 10.37
6 CAUSEY, Carolyn Page 10.61
7 LANG, Emery Reynolds, A. C. 10.81
8 DIEZ, Carolyn Reynolds, A. C. 11.07
Section 2 of 3
1 TAYLOR, Julia Page 10.96
2 WILSON, Natalie West Davidson 11.17
3 DOCKINS, Kambryn Alexander Central 11.18
4 CHATHAM, Sayge Alexander Central 11.60
5 HICKS, Amanda Watauga 11.73
Section 3 of 3
1 DRUMMONDS, Kinley Watauga 10.04
2 FLETCHER, Lindsey Watauga 10.32
3 NAVARRO, Jessica Davie County 10.44
4 JACKSON, Jade Ragsdale 10.53

#4 Men's 55m Hurdles
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 DRUMMONDS, Luke Watauga 8.60 1(1) 10
2 SMITH, Donovan Alexander Central 8.77 1(2) 8
3 MONROE, Dontavius Page 8.86 1(3) 6
4 ANTHONY, Byrce Ragsdale 9.04 2(1) 5
5 HILL, Matthew Davie County 9.37 1(4) 4
6 YODER, Samuel Reynolds, A. C. 9.50 1(5) 3
7 NAVARRO, Ulises Davie County 10.16 2(2) 2
8 RIVERIA, Sebastian Ragsdale 10.86 2(3) 1
9 BARNETT, Jaedon Page 11.18 2(4)
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 2
1 DRUMMONDS, Luke Watauga 8.60
2 SMITH, Donovan Alexander Central 8.77
3 MONROE, Dontavius Page 8.86
4 HILL, Matthew Davie County 9.37
5 YODER, Samuel Reynolds, A. C. 9.50
Section 2 of 2
1 ANTHONY, Byrce Ragsdale 9.04
2 NAVARRO, Ulises Davie County 10.16
3 RIVERIA, Sebastian Ragsdale 10.86
4 BARNETT, Jaedon Page 11.18

#5 Women's 55 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 WARD, Charla Ragsdale 7.40 1(1) 10
2 WALLACE, Destiney Ragsdale 7.52 1(2) 8
3 DEBERRY, Sydney Page 7.70 1(3) 6
4 GUNNELL, Chancey West Stokes 7.71 1(4) 5

#5 Women's 55 Meters (cont'd)
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
5 WRIGHT, Alaysia Page 7.76 1(5) 4
6 STOKES, Kayla Davie County 7.85 1(6) 3
7 TIERNEY, Bridgett Davie County 7.89 1(7) 2
8 FREMPONG, Anu Reynolds, A. C. 7.93 2(1) 1
9 BROWN, Adiva Page 8.09 2(2)
10 COWAN, Ellie Page 8.09 4(1)
11 BLAKELY, Shay West Stokes 8.23 3(1)
12 MAYBERRY, Lexis Alexander Central 8.33 2(3)
13 FISHER-TRINGLE, Rebecca West Stokes 8.36 2(4)
13 WHITEHEAD-PRICE, Bailey Watauga 8.36 4(2)
15 STAYLOR, Andrea West Stokes 8.40 4(3)
16 HOWELL, Brianna West Davidson 8.43 2(5)
17 CHILTON, Abby Davie County 8.46 3(2)
18 BUCKNER, Rebecca Watauga 8.47 2(6)
19 ROBBINS, Kaiyah Ragsdale 8.54 2(7)
20 MILLER, Karley Reynolds, A. C. 8.60 2(8)
21 PATTERSON, Emma Davie County 8.61 3(3)
22 COLE, Gabrielle Reynolds, A. C. 8.62 3(4)
23 WALCZAK, Chloe Watauga 8.77 4(4)
24 PHILLIPS, Landry Watauga 8.87 3(5)
25 ELLISON, CeNiyah Ragsdale 9.06 4(5)
26 MARTIN, Angel West Davidson 9.18 3(6)
27 NOWELL, Olivia Reynolds, A. C. 9.19 3(7)
28 WOOTEN, Brittany Davie County 9.70 4(6)
MCGOOGAN, Kaitlin Ragsdale DNS 1
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 4
1 WARD, Charla Ragsdale 7.40
2 WALLACE, Destiney Ragsdale 7.52
3 DEBERRY, Sydney Page 7.70
4 GUNNELL, Chancey West Stokes 7.71
5 WRIGHT, Alaysia Page 7.76
6 STOKES, Kayla Davie County 7.85
7 TIERNEY, Bridgett Davie County 7.89
MCGOOGAN, Kaitlin Ragsdale DNS
Section 2 of 4
1 FREMPONG, Anu Reynolds, A. C. 7.93
2 BROWN, Adiva Page 8.09
3 MAYBERRY, Lexis Alexander Central 8.33
4 FISHER-TRINGLE, Rebecca West Stokes 8.36
5 HOWELL, Brianna West Davidson 8.43
6 BUCKNER, Rebecca Watauga 8.47
7 ROBBINS, Kaiyah Ragsdale 8.54
8 MILLER, Karley Reynolds, A. C. 8.60

#5 Women's 55 Meters (cont'd)
Pl Name Team Time
Section 3 of 4
1 BLAKELY, Shay West Stokes 8.23
2 CHILTON, Abby Davie County 8.46
3 PATTERSON, Emma Davie County 8.61
4 COLE, Gabrielle Reynolds, A. C. 8.62
5 PHILLIPS, Landry Watauga 8.87
6 MARTIN, Angel West Davidson 9.18
7 NOWELL, Olivia Reynolds, A. C. 9.19
Section 4 of 4
1 COWAN, Ellie Page 8.09
2 WHITEHEAD-PRICE, Bailey Watauga 8.36
3 STAYLOR, Andrea West Stokes 8.40
4 WALCZAK, Chloe Watauga 8.77
5 ELLISON, CeNiyah Ragsdale 9.06
6 WOOTEN, Brittany Davie County 9.70

#6 Men's 55 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 GODFREY, Bryson Alexander Central 6.61 1(1) 10
2 ACQUAYE, Alfred Ragsdale 6.92 1(2) 8
3 THOMAS, Jaden Ragsdale 6.97 4(1) 6
4 DALTON, Stephon Davie County 6.97 1(3) 5
5 WILLETT, Garrett Page 6.99 1(4) 4
6 BREEN, Nick West Stokes 7.00 3(1) 3
7 MCCAIN, Johnathon Ragsdale 7.02 4(2) 2
8 FISHER, Isaiah Page 7.02 2(1) 1
9 WARD, Chandler Ragsdale 7.07 4(3)
10 MARTIN, Spencer Ragsdale 7.10 2(2)
11 CHANDLER, Garrett Davie County 7.12 2(3)
12 BLEVINS, Dustin West Stokes 7.13 1(5)
13 STOKES, Tacari West Stokes 7.14 1(6)
14 WILLIAMS, Ahmad Page 7.16 1(7)
15 MOCILAN, Stephen Watauga 7.21 4(4)
16 TATUM, Jacob Davie County 7.25 2(4)
17 HOYLE, Noah Alexander Central 7.27 1(8)
18 JONES, Elijah Page 7.31 2(5)
19 AYERS, Jake Watauga 7.44 4(5)
20 STROUD, Eli Watauga 7.50 2(6)
21 COATES, Foster Reynolds, A. C. 7.50 5(1)
22 LAYOCK, Harley West Stokes 7.62 3(2)
23 WALSH, Conner Davie County 7.64 3(3)
24 FREEMAN, Alex Watauga 7.72 4(6)
25 LORENZO, Daniel Reynolds, A. C. 7.74 5(2)
26 BENITEZ, Leonel West Davidson 7.78 3(4)
27 BROGDON, Cole West Davidson 7.99 3(5)
28 LAMBROS, Grayson West Davidson 8.16 3(6)
29 NIFONG, Elliott West Davidson 8.18 2(7)

#6 Men's 55 Meters (cont'd)
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
30 SPRADLEY, Grant Watauga 8.35 4(7)
31 MABE, Trent Davie County 8.63 5(3)
TILLINGHAST, Jack West Stokes FS 3
FRIDAY, Jeremy Page FS 5
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 5
1 GODFREY, Bryson Alexander Central 6.61
2 ACQUAYE, Alfred Ragsdale 6.92
3 DALTON, Stephon Davie County 6.97
4 WILLETT, Garrett Page 6.99
5 BLEVINS, Dustin West Stokes 7.13
6 STOKES, Tacari West Stokes 7.14
7 WILLIAMS, Ahmad Page 7.16
8 HOYLE, Noah Alexander Central 7.27
Section 2 of 5
1 FISHER, Isaiah Page 7.02
2 MARTIN, Spencer Ragsdale 7.10
3 CHANDLER, Garrett Davie County 7.12
4 TATUM, Jacob Davie County 7.25
5 JONES, Elijah Page 7.31
6 STROUD, Eli Watauga 7.50
7 NIFONG, Elliott West Davidson 8.18
Section 3 of 5
1 BREEN, Nick West Stokes 7.00
2 LAYOCK, Harley West Stokes 7.62
3 WALSH, Conner Davie County 7.64
4 BENITEZ, Leonel West Davidson 7.78
5 BROGDON, Cole West Davidson 7.99
6 LAMBROS, Grayson West Davidson 8.16
TILLINGHAST, Jack West Stokes FS
Section 4 of 5
1 THOMAS, Jaden Ragsdale 6.97
2 MCCAIN, Johnathon Ragsdale 7.02
3 WARD, Chandler Ragsdale 7.07
4 MOCILAN, Stephen Watauga 7.21
5 AYERS, Jake Watauga 7.44
6 FREEMAN, Alex Watauga 7.72
7 SPRADLEY, Grant Watauga 8.35
Section 5 of 5
1 COATES, Foster Reynolds, A. C. 7.50
2 LORENZO, Daniel Reynolds, A. C. 7.74
3 MABE, Trent Davie County 8.63
FRIDAY, Jeremy Page FS

#7 Women's 4 x 200m Relay
Pl Team Time H(Pl) Pts
1 Page (A) 1:55.28 1(1) 10
2 West Stokes (A) 1:56.73 1(2) 8
3 Davie County (A) 1:57.02 1(3) 6
4 Patrick County (A) 1:58.19 1(4) 5
5 Ragsdale (A) 1:58.38 2(1) 4
6 Reynolds, A. C. (A) 2:01.33 2(2) 3
7 Watauga (A) 2:08.35 2(3) 2
SECTION RESULTS
Pl Team Time
Section 1 of 2
1 Page (A) 1:55.28
2 West Stokes (A) 1:56.73
3 Davie County (A) 1:57.02
4 Patrick County (A) 1:58.19
Section 2 of 2
1 Ragsdale (A) 1:58.38
2 Reynolds, A. C. (A) 2:01.33
3 Watauga (A) 2:08.35

#8 Men's 4 x 200m Relay
Pl Team Time Pts
1 Ragsdale (A) 1:37.80 10
2 Page (A) 1:38.61 8
3 Davie County (A) 1:40.04 6
4 West Stokes (A) 1:41.14 5
5 Patrick County (A) 1:43.19 4
6 Watauga (A) 1:53.59 3

#9 Women's 1600 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 PLATEK, Sara Ragsdale 5:19.77 1(1) 10
2 HEMRIC, Abigail North Stokes 5:52.17 1(2) 8
3 VERCHICK, Ellie Page 5:57.26 1(3) 6
4 GLENN, Jessica Alexander Central 5:57.28 1(4) 5
5 PENDER, Emily Davie County 5:59.17 1(5) 4
6 COLLINS, Lauren North Stokes 6:02.06 1(6) 3
7 BOZOVICH, Caroline Page 6:04.29 1(7) 2
8 LOYZELLE, Teagan West Davidson 6:17.01 1(8) 1
9 RITTER, Sophia Watauga 6:17.16 1(9)
10 RIORDAN, Paige Davie County 6:21.68 2(1)
11 TUBERTY, Kate Watauga 6:23.07 1(10)
12 MERRILL, Jessica Reynolds, A. C. 6:24.28 2(2)
13 SARAC, McKenna Reynolds, A. C. 6:24.34 1(11)
14 CARLOUGH, Samara Watauga 6:26.37 1(12)
15 GULL, Katie Alexander Central 6:26.64 2(3)
16 CONE, Morgan North Stokes 6:33.75 1(13)

#9 Women's 1600 Meters (cont'd)
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
17 HURST, Grace Davie County 6:47.85 2(4)
18 RINCON, Diana Page 6:49.44 2(5)
19 BOLENS, Brandy North Stokes 6:51.79 2(6)
20 COLLINS, Ashton Patrick County 6:53.89 2(7)
21 MOLLOY, Hailey Davie County 6:54.71 2(8)
22 ROWE, Kirsten Alexander Central 6:57.74 2(9)
23 WOEHL, Kelley Reynolds, A. C. 6:58.30 2(10)
24 MARTIN, Angel West Davidson 7:00.72 2(11)
25 BOYDOH, Frances Page 7:01.63 2(12)
26 MICELI, Sofia West Stokes 7:13.02 2(13)
27 HULTIN, Annika Page 7:13.77 2(14)
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 2
1 PLATEK, Sara Ragsdale 5:19.77
2 HEMRIC, Abigail North Stokes 5:52.17
3 VERCHICK, Ellie Page 5:57.26
4 GLENN, Jessica Alexander Central 5:57.28
5 PENDER, Emily Davie County 5:59.17
6 COLLINS, Lauren North Stokes 6:02.06
7 BOZOVICH, Caroline Page 6:04.29
8 LOYZELLE, Teagan West Davidson 6:17.01
9 RITTER, Sophia Watauga 6:17.16
10 TUBERTY, Kate Watauga 6:23.07
11 SARAC, McKenna Reynolds, A. C. 6:24.34
12 CARLOUGH, Samara Watauga 6:26.37
13 CONE, Morgan North Stokes 6:33.75
Section 2 of 2
1 RIORDAN, Paige Davie County 6:21.68
2 MERRILL, Jessica Reynolds, A. C. 6:24.28
3 GULL, Katie Alexander Central 6:26.64
4 HURST, Grace Davie County 6:47.85
5 RINCON, Diana Page 6:49.44
6 BOLENS, Brandy North Stokes 6:51.79
7 COLLINS, Ashton Patrick County 6:53.89
8 MOLLOY, Hailey Davie County 6:54.71
9 ROWE, Kirsten Alexander Central 6:57.74
10 WOEHL, Kelley Reynolds, A. C. 6:58.30
11 MARTIN, Angel West Davidson 7:00.72
12 BOYDOH, Frances Page 7:01.63
13 MICELI, Sofia West Stokes 7:13.02
14 HULTIN, Annika Page 7:13.77

#10 Men's 1600 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 LACOSTE, Austin Ragsdale 4:45.66 3(1) 10
2 DURHAM, Dawson North Stokes 4:50.31 1(1) 8
3 CLIFFORD, Noah Reynolds, A. C. 4:51.71 1(2) 6
4 SINADA, Ahmed Page 4:51.75 1(3) 5
5 SUMMERS, Clay Davie County 4:53.28 1(4) 4
6 GILLESPIE, Nate Page 4:55.02 3(2) 3
7 ROGERS, Neil Reynolds, A. C. 4:59.53 1(5) 2
8 MCGEE, Jacob North Stokes 5:00.35 1(6) 1
9 BIEDRYCKI, Jared Patrick County 5:07.05 1(7)
10 ELLIS, Logan Alexander Central 5:09.26 1(8)
11 PENLEY, Bryson Davie County 5:10.27 3(3)
12 FULKS, Junior North Stokes 5:11.66 2(1)
13 MORSE, Monroe Patrick County 5:12.55 1(9)
14 RODRIGUEZ, Alex Davie County 5:12.62 1(10)
15 DELP, Nicholas North Stokes 5:14.99 2(2)
16 BEBBER, Kaleb Alexander Central 5:21.39 1(11)
17 WARWAR, Gabriel Page 5:22.47 3(4)
18 IVOSIC, Daxton Alexander Central 5:25.20 3(5)
19 BERROIS, Christopher West Stokes 5:26.24 2(3)
20 ROMINGER, Zach Davie County 5:28.54 2(4)
21 MEACHAM, Hunter Davie County 5:34.31 2(5)
22 MAGARACI, TJ West Stokes 5:39.60 2(6)
23 WEBB, Shannon West Stokes 5:39.83 2(7)
24 BRIDGES, Christopher Reynolds, A. C. 5:40.69 2(8)
25 WAGNOR, Griffen Ragsdale 5:40.91 3(6)
26 DEAL, Jacob Alexander Central 5:45.60 3(7)
27 KLUG, Alexander Page 5:46.86 3(8)
28 NIFONG, Laramie West Davidson 5:51.01 2(9)
29 MILLER, Owen Watauga 5:56.41 2(10)
30 LAMBROS, Grayson West Davidson 6:11.97 3(9)
31 ELDER, James Page 6:13.03 3(10)
32 MORRIS, Ian West Davidson 6:18.26 3(11)
33 SWICEGOOD, Ethan West Davidson 6:19.81 2(11)
34 FIGLOW, Ilias Watauga 6:20.68 2(12)
35 BROGDON, Cole West Davidson 6:21.19 2(13)
36 DOAN, Quan Ragsdale 6:25.08 3(12)
37 YOSHIDA, Koki Ragsdale 6:48.33 3(13)
38 PROPST, Jackson Watauga 6:49.13 3(14)
39 VONG, Jakie Ragsdale 6:59.71 3(15)
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 3
1 DURHAM, Dawson North Stokes 4:50.31
2 CLIFFORD, Noah Reynolds, A. C. 4:51.71
3 SINADA, Ahmed Page 4:51.75
4 SUMMERS, Clay Davie County 4:53.28
5 ROGERS, Neil Reynolds, A. C. 4:59.53
6 MCGEE, Jacob North Stokes 5:00.35
7 BIEDRYCKI, Jared Patrick County 5:07.05
8 ELLIS, Logan Alexander Central 5:09.26
9 MORSE, Monroe Patrick County 5:12.55
10 RODRIGUEZ, Alex Davie County 5:12.62
11 BEBBER, Kaleb Alexander Central 5:21.39
Section 2 of 3
1 FULKS, Junior North Stokes 5:11.66
2 DELP, Nicholas North Stokes 5:14.99
3 BERROIS, Christopher West Stokes 5:26.24
4 ROMINGER, Zach Davie County 5:28.54
5 MEACHAM, Hunter Davie County 5:34.31
6 MAGARACI, TJ West Stokes 5:39.60
7 WEBB, Shannon West Stokes 5:39.83
8 BRIDGES, Christopher Reynolds, A. C. 5:40.69
9 NIFONG, Laramie West Davidson 5:51.01
10 MILLER, Owen Watauga 5:56.41
11 SWICEGOOD, Ethan West Davidson 6:19.81
12 FIGLOW, Ilias Watauga 6:20.68
13 BROGDON, Cole West Davidson 6:21.19
Section 3 of 3
1 LACOSTE, Austin Ragsdale 4:45.66
2 GILLESPIE, Nate Page 4:55.02
3 PENLEY, Bryson Davie County 5:10.27
4 WARWAR, Gabriel Page 5:22.47
5 IVOSIC, Daxton Alexander Central 5:25.20
6 WAGNOR, Griffen Ragsdale 5:40.91
7 DEAL, Jacob Alexander Central 5:45.60
8 KLUG, Alexander Page 5:46.86
9 LAMBROS, Grayson West Davidson 6:11.97
10 ELDER, James Page 6:13.03
11 MORRIS, Ian West Davidson 6:18.26
12 DOAN, Quan Ragsdale 6:25.08
13 YOSHIDA, Koki Ragsdale 6:48.33
14 PROPST, Jackson Watauga 6:49.13
15 VONG, Jakie Ragsdale 6:59.71

#11 Women's 500 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 WARD, Charla Ragsdale 1:22.95 2(1) 10
2 DUKE, Erin West Stokes 1:25.70 1(1) 8
3 WALTER, Alexis Alexander Central 1:29.25 1(2) 6
4 VAN VOORHIS, Sarah Alexander Central 1:32.78 1(3) 5
5 EBERT, Zella Davie County 1:33.71 1(4) 4
6 BEBBER, Callie Alexander Central 1:34.04 1(5) 3
7 CASH, Jodie Alexander Central 1:35.43 1(6) 2
9 MURCIA-MEJIA, Alicia Alexander Central 1:40.08 2(2)
10 BENITEZ, Melannie Davie County 1:50.41 2(3)
11 NGUYEN, Annie Page 1:55.36 2(4)
12 MARTINEZ, Reina Davie County 2:00.83 2(5)
13 MORENO, Emily Davie County 2:08.37 2(6)
JOHNSON, Sophia Ragsdale DNS 2
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 2
1 DUKE, Erin West Stokes 1:25.70
2 WALTER, Alexis Alexander Central 1:29.25
3 VAN VOORHIS, Sarah Alexander Central 1:32.78
4 EBERT, Zella Davie County 1:33.71
5 BEBBER, Callie Alexander Central 1:34.04
6 CASH, Jodie Alexander Central 1:35.43
7 HAYES, Barika Page 1:36.84
Section 2 of 2
1 WARD, Charla Ragsdale 1:22.95
2 MURCIA-MEJIA, Alicia Alexander Central 1:40.08
3 BENITEZ, Melannie Davie County 1:50.41
4 NGUYEN, Annie Page 1:55.36
5 MARTINEZ, Reina Davie County 2:00.83
6 MORENO, Emily Davie County 2:08.37
JOHNSON, Sophia Ragsdale DNS

#12 Men's 500 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 DEQUENNE, Jared Davie County 1:12.51 1(1) 10
2 MONROE, Dontavius Page 1:14.59 1(2) 8
3 DAVILLA, Ben West Stokes 1:15.73 1(3) 6
4 DEJARNETTE, Garison Alexander Central 1:17.09 1(4) 5
5 MARTIN, Marquis Page 1:17.38 2(1) 4
6 SIMS, Stephen Page 1:18.80 1(5) 3
7 YODER, Samuel Reynolds, A. C. 1:19.59 1(6) 2
8 NISHAN, Brodie Page 1:19.78 1(7) 1
9 HEATH, Jackson North Stokes 1:20.15 2(2)
10 SAUNDERS, Isaiah Davie County 1:21.00 2(3)
11 BYERS, Nick Patrick County 1:21.76 2(4)
12 EDWARDS, Harvey Patrick County 1:22.18 2(5)
13 IBRAHIM, Alejandro Page 1:22.91 2(6)
14 MESINHENER, Wesley Ragsdale 1:23.06 3(1)
15 CROTTS, Alex Davie County 1:23.42 2(7)
16 WILLIAMS, Luke Patrick County 1:23.63 3(2)
17 GREGORY, Davis Page 1:24.40 3(3)
18 CORNS, Cody North Stokes 1:24.81 2(8)
19 RIVERIA, Sebastian Ragsdale 1:25.42 3(4)
20 KUHNEMANN, Wyatt Davie County 1:27.78 3(5)
21 MOLLOY, Dylan Davie County 1:28.12 3(6)
22 POINDEXTER, Daniel Davie County 1:29.48 3(7)
23 ZENG, Anthony Ragsdale 1:31.35 3(8)
24 ANDERS, Jonathon Reynolds, A. C. 1:36.48 1(8)
WILLIAMS, Levi Patrick County DNS 3
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 3
1 DEQUENNE, Jared Davie County 1:12.51
2 MONROE, Dontavius Page 1:14.59
3 DAVILLA, Ben West Stokes 1:15.73
4 DEJARNETTE, Garison Alexander Central 1:17.09
5 SIMS, Stephen Page 1:18.80
6 YODER, Samuel Reynolds, A. C. 1:19.59
7 NISHAN, Brodie Page 1:19.78
8 ANDERS, Jonathon Reynolds, A. C. 1:36.48
Section 2 of 3
1 MARTIN, Marquis Page 1:17.38
2 HEATH, Jackson North Stokes 1:20.15
3 SAUNDERS, Isaiah Davie County 1:21.00
4 BYERS, Nick Patrick County 1:21.76
5 EDWARDS, Harvey Patrick County 1:22.18
6 IBRAHIM, Alejandro Page 1:22.91
7 CROTTS, Alex Davie County 1:23.42
8 CORNS, Cody North Stokes 1:24.81
Section 3 of 3
1 MESINHENER, Wesley Ragsdale 1:23.06
2 WILLIAMS, Luke Patrick County 1:23.63
3 GREGORY, Davis Page 1:24.40
4 RIVERIA, Sebastian Ragsdale 1:25.42
5 KUHNEMANN, Wyatt Davie County 1:27.78
6 MOLLOY, Dylan Davie County 1:28.12
7 POINDEXTER, Daniel Davie County 1:29.48
8 ZENG, Anthony Ragsdale 1:31.35
WILLIAMS, Levi Patrick County DNS

#13 Women's 1000 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 ROGERS, Macie Patrick County 3:30.96 1(1) 10
2 LY, Lyann Ragsdale 3:32.91 2(1) 8
3 HEMRIC, Abigail North Stokes 3:34.26 1(2) 6
4 MOOREFIELD, Montana Patrick County 3:35.38 1(3) 5
5 BOZOVICH, Caroline Page 3:36.72 1(4) 4
6 VERCHICK, Ellie Page 3:36.90 1(5) 3
7 TAYLOR, Arielle Patrick County 3:39.48 1(6) 2
8 HEATH, Sara Alexander Central 3:46.01 1(7) 1
9 NAISANG, Jett Reynolds, A. C. 3:49.46 1(8)
10 YARBROUGH, Kate Page 3:51.85 1(9)
11 BROWN, Emma Alexander Central 3:53.86 1(10)
12 NGUYEN, Christy Ragsdale 4:02.00 1(11)
13 COLLINS, Ashton Patrick County 4:05.19 2(2)
14 LESZCZUK, Patrycja Davie County 4:06.88 2(3)
15 PAYNE, Morgan Page 4:07.02 1(12)
16 RIDDLE, Alexis Davie County 4:08.58 2(4)
17 SIMMONS, Cameron Davie County 4:13.21 2(5)
18 WILLIAMS, Taylor Patrick County 4:13.27 2(6)
19 ROGERS, Sara Worth Page 4:14.02 2(7)
20 SHOEMAKER, Regan Davie County 4:15.92 2(8)
21 JOHNSON, Sophia Ragsdale 4:15.95 2(9)
22 CORRIHER, Anna Davie County 4:15.98 2(10)
23 JOHNSON, Kaylee Ragsdale 4:24.47 2(11)
MAHMOOD, Rahya Ragsdale DNS 2
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 2
1 ROGERS, Macie Patrick County 3:30.96
2 HEMRIC, Abigail North Stokes 3:34.26
3 MOOREFIELD, Montana Patrick County 3:35.38
4 BOZOVICH, Caroline Page 3:36.72
5 VERCHICK, Ellie Page 3:36.90
6 TAYLOR, Arielle Patrick County 3:39.48
7 HEATH, Sara Alexander Central 3:46.01
8 NAISANG, Jett Reynolds, A. C. 3:49.46
9 YARBROUGH, Kate Page 3:51.85
10 BROWN, Emma Alexander Central 3:53.86
11 NGUYEN, Christy Ragsdale 4:02.00
12 PAYNE, Morgan Page 4:07.02
Section 2 of 2
1 LY, Lyann Ragsdale 3:32.91
2 COLLINS, Ashton Patrick County 4:05.19
3 LESZCZUK, Patrycja Davie County 4:06.88
4 RIDDLE, Alexis Davie County 4:08.58
5 SIMMONS, Cameron Davie County 4:13.21
6 WILLIAMS, Taylor Patrick County 4:13.27
7 ROGERS, Sara Worth Page 4:14.02
8 SHOEMAKER, Regan Davie County 4:15.92
9 JOHNSON, Sophia Ragsdale 4:15.95
10 CORRIHER, Anna Davie County 4:15.98
11 JOHNSON, Kaylee Ragsdale 4:24.47
Name Team Time
MAHMOOD, Rahya Ragsdale DNS

#14 Men's 1000 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 WHITE, Tyler Alexander Central 2:56.25 2(1) 10
2 MCGEE, Jacob North Stokes 3:01.39 2(2) 8
3 WILLIS, Adam West Davidson 3:04.25 2(3) 6
4 FULKS, Junior North Stokes 3:08.74 2(4) 5
5 GAYDON, Ryan Ragsdale 3:11.11 3(1) 4
6 BROWN, James Ragsdale 3:12.33 2(5) 3
7 KELLY, Nathaniel Ragsdale 3:14.17 3(2) 2
8 MCDOWELL, Harrison Page 3:15.56 2(6) 1
9 CAMPBELL, Wyatt Alexander Central 3:15.69 2(7)
10 LINGERFELT, Drew West Davidson 3:15.88 2(8)
11 GARRIS, Myshawn Ragsdale 3:16.28 3(3)
12 NOVAS, Jared Ragsdale 3:17.52 2(9)
13 ELLUM, Townes Reynolds, A. C. 3:21.26 2(10)
14 COOKE, Carter Davie County 3:22.01 2(11)
15 DOWELL, Trace West Davidson 3:22.74 2(12)
16 LAWRENCE, Andrew Davie County 3:22.87 3(4)
17 BEAL, Ethan West Davidson 3:23.18 3(5)
18 FNU, Yuin Page 3:25.29 3(6)
19 DUGGINS, Henry Page 3:26.42 3(7)
20 PALMER, Nicholas West Stokes 3:26.72 2(13)
21 JARRELL, Elijah Page 3:32.02 3(8)
22 MOUTOS, Matthew West Stokes 3:32.10 3(9)
23 SALINAS, Kevin Page 3:33.30 3(10)
24 FANALE, Guiseppe Davie County 3:48.89 3(11)
SIGMON, Andrew "A.J." Davie County DNS 3
WILLIAMS, Murray Davie County DNS 3
TREZISE, Zeke Reynolds, A. C. NT 1
LINGERFELT, Brett West Davidson NT 1
MCNEIL, Thad Reynolds, A. C. NT 1
CISNEROS, Juan Patrick County NT 1
LILLIE, Dwayne Reynolds, A. C. NT 1
RHODES, River Watauga NT 1
CASTELLAW, Cooper Alexander Central NT 1
PILKINGTON, Grant Watauga NT 1
BIEDRYCKI, Jared Patrick County NT 1
MORSE, Monroe Patrick County NT 1
ROBERTSON, Lawson Reynolds, A. C. NT 1
GONZALEZ, Burke Patrick County NT 1
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 3
CASTELLAW, Cooper Alexander Central NT
LINGERFELT, Brett West Davidson NT
MCNEIL, Thad Reynolds, A. C. NT
CISNEROS, Juan Patrick County NT
LILLIE, Dwayne Reynolds, A. C. NT
RHODES, River Watauga NT
TREZISE, Zeke Reynolds, A. C. NT
PILKINGTON, Grant Watauga NT
BIEDRYCKI, Jared Patrick County NT
MORSE, Monroe Patrick County NT
ROBERTSON, Lawson Reynolds, A. C. NT
GONZALEZ, Burke Patrick County NT
Section 2 of 3
1 WHITE, Tyler Alexander Central 2:56.25
2 MCGEE, Jacob North Stokes 3:01.39
3 WILLIS, Adam West Davidson 3:04.25
4 FULKS, Junior North Stokes 3:08.74
5 BROWN, James Ragsdale 3:12.33
6 MCDOWELL, Harrison Page 3:15.56
7 CAMPBELL, Wyatt Alexander Central 3:15.69
8 LINGERFELT, Drew West Davidson 3:15.88
9 NOVAS, Jared Ragsdale 3:17.52
10 ELLUM, Townes Reynolds, A. C. 3:21.26
11 COOKE, Carter Davie County 3:22.01
12 DOWELL, Trace West Davidson 3:22.74
13 PALMER, Nicholas West Stokes 3:26.72
Section 3 of 3
1 GAYDON, Ryan Ragsdale 3:11.11
2 KELLY, Nathaniel Ragsdale 3:14.17
3 GARRIS, Myshawn Ragsdale 3:16.28
4 LAWRENCE, Andrew Davie County 3:22.87
5 BEAL, Ethan West Davidson 3:23.18
6 FNU, Yuin Page 3:25.29
7 DUGGINS, Henry Page 3:26.42
8 JARRELL, Elijah Page 3:32.02
9 MOUTOS, Matthew West Stokes 3:32.10
10 SALINAS, Kevin Page 3:33.30
11 FANALE, Guiseppe Davie County 3:48.89
SIGMON, Andrew "A.J." Davie County DNS
WILLIAMS, Murray Davie County DNS

#15 Women's 300 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 WALLACE, Destiney Ragsdale 44.15 1(1) 10
2 GUNNELL, Chancey West Stokes 45.75 1(2) 8
3 WRIGHT, Alaysia Page 45.97 1(3) 6
4 MOOREFIELD, Savannah Patrick County 46.22 2(1) 5
5 FREMPONG, Anu Reynolds, A. C. 46.81 1(4) 4
6 DUKE, Erin West Stokes 46.81 2(2) 3
7 WHITEHEAD-PRICE, Bailey Watauga 47.03 3(1) 2
8 CARTER, Armonte Patrick County 47.34 2(3) 1
9 WALTER, Alexis Alexander Central 48.06 4(1)
10 WILLIFORD, Shelby Davie County 48.40 8(1)
11 JACKSON, Jade Ragsdale 48.64 3(2)
12 BOLENS, Brandy North Stokes 48.67 5(1)
13 CONE, Morgan North Stokes 49.08 2(4)
14 FRYE, Emma North Stokes 49.15 2(5)
15 VAN VOORHIS, Sarah Alexander Central 49.31 4(2)
16 BLAKELY, Shay West Stokes 49.41 8(2)
17 STAYLOR, Andrea West Stokes 49.55 5(2)
18 CAUSEY, Carolyn Page 49.79 3(3)
19 DEBERRY, Sydney Page 49.89 2(6)
20 HOWELL, Brianna West Davidson 49.93 6(1)
21 PLUMMER, Kira Watauga 49.96 4(3)
22 CHILTON, Abby Davie County 50.23 8(3)
23 WIGGINS, Damiyah Reynolds, A. C. 50.50 3(4)
24 FISHER-TRINGLE, Rebecca West Stokes 50.51 8(4)
25 COLLINS, Lauren North Stokes 50.64 3(5)
26 BEBBER, Callie Alexander Central 50.83 4(4)
27 WILSON, Natalie West Davidson 50.84 6(2)
28 FREEMAN, Blakley Davie County 50.95 6(3)
29 JONES, Amber Page 51.00 4(5)
30 DIEZ, Carolyn Reynolds, A. C. 51.32 3(6)
31 DOCKINS, Kambryn Alexander Central 51.32 5(3)
32 BUCKNER, Rebecca Watauga 51.68 5(4)
33 MOREHEAD, Tori Page 51.69 5(5)
34 VERNON, Erin Patrick County 51.72 7(1)
35 CASH, Jodie Alexander Central 51.93 6(4)
36 CORRELL, Mikayla Davie County 51.99 6(5)
37 LANG, Emery Reynolds, A. C. 52.22 4(6)
38 WALCZAK, Chloe Watauga 52.99 7(2)
39 TAYLOR, Arielle Patrick County 53.33 7(3)
40 ROBBINS, Kaiyah Ragsdale 53.36 6(6)
41 PHILLIPS, Landry Watauga 53.97 7(4)
42 MARTIN, Angel West Davidson 55.18 7(5)
43 SPRINKLE, Tessa North Stokes 55.39 7(6)
44 COLLINS, Ashton Patrick County 55.47 8(5)
45 MILLER, Karley Reynolds, A. C. 58.86 5(6)
WARD, Charla Ragsdale DNS 1
SECTION RESULTS
Pl Name Team Time
Section 1 of 8
1 WALLACE, Destiney Ragsdale 44.15
2 GUNNELL, Chancey West Stokes 45.75
3 WRIGHT, Alaysia Page 45.97
4 FREMPONG, Anu Reynolds, A. C. 46.81
WARD, Charla Ragsdale DNS
Section 2 of 8
1 MOOREFIELD, Savannah Patrick County 46.22
2 DUKE, Erin West Stokes 46.81
3 CARTER, Armonte Patrick County 47.34
4 CONE, Morgan North Stokes 49.08
5 FRYE, Emma North Stokes 49.15
6 DEBERRY, Sydney Page 49.89
Section 3 of 8
1 WHITEHEAD-PRICE, Bailey Watauga 47.03
2 JACKSON, Jade Ragsdale 48.64
3 CAUSEY, Carolyn Page 49.79
4 WIGGINS, Damiyah Reynolds, A. C. 50.50
5 COLLINS, Lauren North Stokes 50.64
6 DIEZ, Carolyn Reynolds, A. C. 51.32
Section 4 of 8
1 WALTER, Alexis Alexander Central 48.06
2 VAN VOORHIS, Sarah Alexander Central 49.31
3 PLUMMER, Kira Watauga 49.96
4 BEBBER, Callie Alexander Central 50.83
5 JONES, Amber Page 51.00
6 LANG, Emery Reynolds, A. C. 52.22
Section 5 of 8
1 BOLENS, Brandy North Stokes 48.67
2 STAYLOR, Andrea West Stokes 49.55
3 DOCKINS, Kambryn Alexander Central 51.32
4 BUCKNER, Rebecca Watauga 51.68
5 MOREHEAD, Tori Page 51.69
6 MILLER, Karley Reynolds, A. C. 58.86
Section 6 of 8
1 HOWELL, Brianna West Davidson 49.93
2 WILSON, Natalie West Davidson 50.84
3 FREEMAN, Blakley Davie County 50.95
4 CASH, Jodie Alexander Central 51.93
5 CORRELL, Mikayla Davie County 51.99
6 ROBBINS, Kaiyah Ragsdale 53.36
Section 7 of 8
1 VERNON, Erin Patrick County 51.72
2 WALCZAK, Chloe Watauga 52.99
3 TAYLOR, Arielle Patrick County 53.33
4 PHILLIPS, Landry Watauga 53.97
5 MARTIN, Angel West Davidson 55.18
6 SPRINKLE, Tessa North Stokes 55.39
JDL MIGHTY EXPLORERS #2
Winston Salem, NC
JDL Fast Track
November 29, 2016
OFFICIAL MEET REPORT
printed: 11/29/2016 8:25 PM
RESULTS
1 WILLIFORD, Shelby Davie County 48.40
2 BLAKELY, Shay West Stokes 49.41
3 CHILTON, Abby Davie County 50.23
4 FISHER-TRINGLE, Rebecca West Stokes 50.51
5 COLLINS, Ashton Patrick County 55.47

#16 Men's 300 Meters
Pl Name Team Time H(Pl) Pts
1 GODFREY, Bryson Alexander Central 35.44 1(1) 10
2 ANTHONY, Byrce Ragsdale 38.39 6(1) 8
3 DALTON, Stephon Davie County 38.71 1(2) 6
4 MARTIN, Spencer Ragsdale 38.99 1(3) 5
5 MONTGOMERY, Zach Patrick County 39.30 2(1) 4
6 BREEN, Nick West Stokes 39.36 6(2) 3
7 BLEVINS, Dustin West Stokes 39.51 1(4) 2
8 WILLIAMS, Ahmad Page 39.79 1(5) 1
9 ADDAE, Caleb Davie County 39.81 1(6)
10 CHANDLER, Garrett Davie County 40.43 2(2)
11 STOKES, Tacari West Stokes 41.48 6(3)
12 MOCILAN, Stephen Watauga 41.64 4(1)
13 AYERS, Jake Watauga 41.75 5(1)
14 DURHAM, Dawson North Stokes 41.84 2(3)
15 THOMAS, Jaden Ragsdale 41.89 6(4)
16 TOWNES, Edward Page 42.55 3(1)
17 HOLLOWAY, Jeremiah Page 42.56 2(4)
18 HILL, Matthew Davie County 42.63 2(5)
19 LAYOCK, Harley West Stokes 43.23 3(2)
20 TILLINGHAST, Jack West Stokes 43.70 2(6)
21 FREEMAN, Alex Watauga 43.78 4(2)
22 DELP, Nicholas North Stokes 43.98 3(3)
23 BIEDRYCKI, Jared Patrick County 44.05 4(3)
24 STROUD, Eli Watauga 44.42 5(2)
25 BERRY, Johnathon Ragsdale 44.87 7(1)
26 LORENZO, Daniel Reynolds, A. C. 45.10 7(2)
27 BUSH, Warwick Page 45.48 4(4)
28 ROHRBACH, Brandon Patrick County 45.69 6(5)
29 NAVARRO, Ulises Davie County 45.71 7(3)
30 BENITEZ, Leonel West Davidson 45.78 4(5)
31 SPRADLEY, Grant Watauga 46.18 5(3)
32 FRIDAY, Jeremy Page 46.26 3(4)
33 MORSE, Monroe Patrick County 46.38 5(4)
SCHRONCE, Jesse Alexander Central DNS 3
ALEXANDER, Johnathon Ragsdale DNS 7
SECTION RESULTS
Section 1 of 7
1 GODFREY, Bryson Alexander Central 35.44
2 DALTON, Stephon Davie County 38.71
3 MARTIN, Spencer Ragsdale 38.99
4 BLEVINS, Dustin West Stokes 39.51
5 WILLIAMS, Ahmad Page 39.79
6 ADDAE, Caleb Davie County 39.81
Section 2 of 7
1 MONTGOMERY, Zach Patrick County 39.30
2 CHANDLER, Garrett Davie County 40.43
3 DURHAM, Dawson North Stokes 41.84
4 HOLLOWAY, Jeremiah Page 42.56
5 HILL, Matthew Davie County 42.63
6 TILLINGHAST, Jack West Stokes 43.70
Section 3 of 7
1 TOWNES, Edward Page 42.55
2 LAYOCK, Harley West Stokes 43.23
3 DELP, Nicholas North Stokes 43.98
4 FRIDAY, Jeremy Page 46.26
SCHRONCE, Jesse Alexander Central DNS
Section 4 of 7
1 MOCILAN, Stephen Watauga 41.64
2 FREEMAN, Alex Watauga 43.78
3 BIEDRYCKI, Jared Patrick County 44.05
4 BUSH, Warwick Page 45.48
5 BENITEZ, Leonel West Davidson 45.78
Section 5 of 7
1 AYERS, Jake Watauga 41.75
2 STROUD, Eli Watauga 44.42
3 SPRADLEY, Grant Watauga 46.18
4 MORSE, Monroe Patrick County 46.38
Section 6 of 7
1 ANTHONY, Byrce Ragsdale 38.39
2 BREEN, Nick West Stokes 39.36
3 STOKES, Tacari West Stokes 41.48
4 THOMAS, Jaden Ragsdale 41.89
5 ROHRBACH, Brandon Patrick County 45.69
Section 7 of 7
1 BERRY, Johnathon Ragsdale 44.87
2 LORENZO, Daniel Reynolds, A. C. 45.10
3 NAVARRO, Ulises Davie County 45.71
ALEXANDER, Johnathon Ragsdale DNS

#17 Women's 3200 Meters
Pl Name Team Time Pts
1 FRANTZ, Emerson Davie County 13:16.93 10
2 YOUNT, Abby Davie County 13:40.21 8
3 HUNT, Rebecca Page 13:46.76 6
4 SCHWEITZER, Haley Page 14:27.01 5
5 SMITH, Brooke Davie County 15:10.04 4
6 SMITH, Ashlee Page 16:27.46 3
7 SOUTHWORTH, Lauren Page 16:56.57 2
8 ESQUILIN, Stephanie Page 17:05.39 1

#18 Men's 3200 Meters
Pl Name Team Time Pts
1 SHIVES, Harrison Davie County 11:48.63 10
2 RASCO, Caleb Page 12:28.02 8
3 MATHES, Nick Davie County 12:31.82 6
4 PRYSIAZNIUK, Parker Davie County 12:33.83 5
5 MOTLEY, John Davie County 12:55.35 4
6 MYRICK, Sam Page 13:02.89 3
7 ROBERTS, Jacob Davie County 13:55.48 2
8 BELL, Andrew Page 14:22.60 1
9 PHLEGAR, Brian Page 14:43.07
VALDES, Kevin Ragsdale DNS
ESSA, Carl Page DNS
KEY, Maycn Ragsdale DNS

#19 Women's 4 x 400m Relay
Pl Team Time Pts
1 Page (A) 4:32.68 10
2 Ragsdale (A) 4:32.73 8
3 West Stokes (A) 4:40.23 6
4 Davie County (A) 4:41.56 5
5 North Stokes (A) 4:43.29 4

#20 Men's 4 x 400m Relay
Pl Team Time Pts
1 Ragsdale (A) 3:38.09 10
2 Page (A) 3:48.07 8
3 Watauga (A) 3:58.01 6
4 Davie County (A) 4:00.03 5
5 North Stokes (A) 4:07.85 4
6 Watauga (B) 4:19.46 3

#21 Women's Shot Put
Pl Name Team Mark F(Pl) Pts
1 ELLISON, Ce'Ondre Ragsdale 32' 2" 2(1) 10
2 MCGOOGAN, Kaitlin Ragsdale 31' 8" 2(2) 8
3 CAMPBELL, Hunter Alexander Central 31' 5" 2(3) 6
4 CARTNER, Erin Davie County 30' 4" 2(4) 5
5 LONG, Lauren Davie County 30' 0" 2(5) 4
6 CARICO , Meagan Patrick County 28' 9" 1(1) 3
7 ELLISON, CeNiyah Ragsdale 28' 7" 1(2) 1.5
7 RATCHFORD, Madison Alexander Central 28' 7" 2(6) 1.5
9 SHEPARD, Hailey North Stokes 27' 0" 2(7)
10 FOXX, Rana Watauga 24' 0" 2(8)
11 PRIESTER, Armani Page 23' 9" 2(9)
12 SAFFORD, Keyana Davie County 23' 1" 1(3)
13 MOCILAN, Brooklyn Watauga 22' 10" 2(10)
14 TILLMAN, Xiia Davie County 21' 9" 1(4)
15 MABE, Hannah North Stokes 20' 9" 2(11)
16 FULLER, Emily Watauga 20' 8" 1(5)
17 MASSENAT, Vanessa Page 19' 8" 1(6)
BYNUM, Tamiyia Ragsdale DQ 2
HERNANDEZ, Molly Patrick County DNS 1
STEELE, Kenya Ragsdale DNS 1
EDWARDS, Madison Reynolds, A. C. DNS 1
LANZA, Michelle Reynolds, A. C. DNS 1
CHAVEZ BINUELO, Angela Reynolds, A. C. DNS 1
CHAVEZ, Briza Reynolds, A. C. DNS 1
FLIGHT RESULTS
Pl Name Team Mark
Flight 1 of 2
1 CARICO , Meagan Patrick County 28' 9"
2 ELLISON, CeNiyah Ragsdale 28' 7"
3 SAFFORD, Keyana Davie County 23' 1"
4 TILLMAN, Xiia Davie County 21' 9"
5 FULLER, Emily Watauga 20' 8"
6 MASSENAT, Vanessa Page 19' 8"
HERNANDEZ, Molly Patrick County DNS
STEELE, Kenya Ragsdale DNS
EDWARDS, Madison Reynolds, A. C. DNS
LANZA, Michelle Reynolds, A. C. DNS
CHAVEZ BINUELO, Angela Reynolds, A. C. DNS
CHAVEZ, Briza Reynolds, A. C. DNS
Flight 2 of 2
1 ELLISON, Ce'Ondre Ragsdale 32' 2"
2 MCGOOGAN, Kaitlin Ragsdale 31' 8"
3 CAMPBELL, Hunter Alexander Central 31' 5"
4 CARTNER, Erin Davie County 30' 4"
5 LONG, Lauren Davie County 30' 0"
6 RATCHFORD, Madison Alexander Central 28' 7"
7 SHEPARD, Hailey North Stokes 27' 0"
8 FOXX, Rana Watauga 24' 0"
9 PRIESTER, Armani Page 23' 9"
10 MOCILAN, Brooklyn Watauga 22' 10"
11 MABE, Hannah North Stokes 20' 9"
l Name Team Mark
BYNUM, Tamiyia Ragsdale DQ

#22 Men's Shot Put
Pl Name Team Mark F(Pl) Pts
1 BOYLES, Brandon North Stokes 47' 3" 2(1) 10
2 OVERSTREET, Michael North Stokes 39' 2" 2(2) 8
3 CLARK, Gabriel Davie County 36' 3" 2(3) 6
4 STOVALL, Manley North Stokes 34' 6" 2(4) 5
5 MONTGOMERY, Nathaniel Patrick County 33' 8" 2(5) 4
6 WHITE, Gavin Alexander Central 33' 6" 2(6) 3
7 JUAREZ, Jacob Davie County 32' 3" 2(7) 2
8 O'BRIEN, Shane Davie County 31' 0" 2(8) 1
9 REVELS, Jalen Davie County 30' 2" 1(1)
10 KATAWAZAI, Milad Ragsdale 29' 3" 1(2)
11 DELGADO , Brandon Patrick County 27' 10" 1(3)
12 GILLESPIE, Micah Davie County 27' 6" 1(4)
13 MILLER, Jordan Davie County 26' 9" 1(5)
14 MABE, Isaac North Stokes 23' 9" 1(6)
15 REEDER, James Patrick County 20' 8" 1(7)
16 SANDS, Jarrett North Stokes 20' 6" 1(8)
MORRISON, Tobijas Reynolds, A. C. DNS 1
FLIGHT RESULTS
Pl Name Team Mark
Flight 1 of 2
1 REVELS, Jalen Davie County 30' 2"
2 KATAWAZAI, Milad Ragsdale 29' 3"
3 DELGADO , Brandon Patrick County 27' 10"
4 GILLESPIE, Micah Davie County 27' 6"
5 MILLER, Jordan Davie County 26' 9"
6 MABE, Isaac North Stokes 23' 9"
7 REEDER, James Patrick County 20' 8"
8 SANDS, Jarrett North Stokes 20' 6"
MORRISON, Tobijas Reynolds, A. C. DNS
Flight 2 of 2
1 BOYLES, Brandon North Stokes 47' 3"
2 OVERSTREET, Michael North Stokes 39' 2"
3 CLARK, Gabriel Davie County 36' 3"
4 STOVALL, Manley North Stokes 34' 6"
5 MONTGOMERY, Nathaniel Patrick County 33' 8"
6 WHITE, Gavin Alexander Central 33' 6"
7 JUAREZ, Jacob Davie County 32' 3"
8 O'BRIEN, Shane Davie County 31' 0"

#23 Women's Long Jump
Pl Name Team Mark F(Pl) Pts
1 WARD, Charla Ragsdale 16' 2" 1(1) 10
2 FRYE, Emma North Stokes 15' 8" 2(1) 8
3 DEBERRY, Sydney Page 15' 4" 2(2) 6
4 WARD, Savannah Alexander Central 14' 6" 2(3) 5
5 TIERNEY, Bridgett Davie County 13' 9" 1(2) 4
6 HAMILTON, Macy West Davidson 13' 21/4 1(3) 3
7 HOLDER, Catie Watauga 12' 11/2 2(4) 1.5
7 BYNUM, Tamiyia Ragsdale 12' 11/2 2(4) 1.5
9 WAGNER, Courtney Davie County 11' 81/2 1(4)
10 MARTY, Fiona Watauga 11' 7" 2(6)
10 MAYBERRY, Lexis Alexander Central 11' 7" 2(6)
12 VILAS, Elizabeth Watauga 10' 5" 1(5)
13 SELLERS, Monique Davie County 10' 41/2 1(6)
14 NEELY, Dayanna Davie County 9' 5" 1(7)
15 GAMBLE, Jade' Davie County 8' 91/4 2(8)
SIMMS, Brianna Ragsdale NM 2
HOLLOWAY, Gabby Reynolds, A. C. DNS 1
FLIGHT RESULTS
Pl Name Team Mark
Flight 1 of 2
1 WARD, Charla Ragsdale 16' 2"
2 TIERNEY, Bridgett Davie County 13' 9"
3 HAMILTON, Macy West Davidson 13' 21/4
4 WAGNER, Courtney Davie County 11' 81/2
5 VILAS, Elizabeth Watauga 10' 5"
6 SELLERS, Monique Davie County 10' 41/2
7 NEELY, Dayanna Davie County 9' 5"
HOLLOWAY, Gabby Reynolds, A. C. DNS
Flight 2 of 2
1 FRYE, Emma North Stokes 15' 8"
2 DEBERRY, Sydney Page 15' 4"
3 WARD, Savannah Alexander Central 14' 6"
4 HOLDER, Catie Watauga 12' 11/2
4 BYNUM, Tamiyia Ragsdale 12' 11/2
6 MARTY, Fiona Watauga 11' 7"
6 MAYBERRY, Lexis Alexander Central 11' 7"
8 GAMBLE, Jade' Davie County 8' 91/4
SIMMS, Brianna Ragsdale NM
#24 Men's Long Jump
Pl Name Team Mark F(Pl) Pts
1 ALEXANDER, Johnathon Ragsdale 19' 3" 2(1) 10
2 BLEVINS, Dustin West Stokes 18' 11" 1(1) 8
3 ACQUAYE, Alfred Ragsdale 18' 61/2 2(2) 6
4 SMITH, Donovan Alexander Central 18' 13/4 2(3) 5
5 BROOKS, Gabe Ragsdale 17' 11" 1(2) 4
6 PIMENTEL, Brandon Watauga 16' 11" 1(3) 3
7 KRIETEMEYER, Colver Page 16' 103/4 2(4) 2

#24 Men's Long Jump (cont'd)
Pl Name Team Mark F(Pl) Pts
8 DALTON, Michael Davie County 16' 43/4 2(5) 1
9 WILLIAMS, Ahmad Page 16' 33/4 2(6)
10 TILLINGHAST, Jack West Stokes 15' 101/2 2(7)
11 BELL, Patrick Page 15' 91/2 2(8)
12 BUSH, Warwick Page 14' 9" 2(9)
13 LAYOCK, Harley West Stokes 14' 81/2 1(4)
14 SINYARD, Aric Davie County 14' 73/4 1(5)
15 IBRAHIM, Alejandro Page 13' 8" 1(6)
16 DAILEY, Gabe Watauga 13' 31/2 1(7)
17 BURNS, Nelson Watauga 12' 111/2 1(8)
MCCAIN, Johnathon Ragsdale DNS 1
DICKENS, Zeb Watauga DNS 1
MARTIN, Ty North Stokes DNS 2
FLIGHT RESULTS
Pl Name Team Mark
Flight 1 of 2
1 BLEVINS, Dustin West Stokes 18' 11"
2 BROOKS, Gabe Ragsdale 17' 11"
3 PIMENTEL, Brandon Watauga 16' 11"
4 LAYOCK, Harley West Stokes 14' 81/2
5 SINYARD, Aric Davie County 14' 73/4
6 IBRAHIM, Alejandro Page 13' 8"
7 DAILEY, Gabe Watauga 13' 31/2
8 BURNS, Nelson Watauga 12' 111/2
MCCAIN, Johnathon Ragsdale DNS
DICKENS, Zeb Watauga DNS
Flight 2 of 2
1 ALEXANDER, Johnathon Ragsdale 19' 3"
2 ACQUAYE, Alfred Ragsdale 18' 61/2
3 SMITH, Donovan Alexander Central 18' 13/4
4 KRIETEMEYER, Colver Page 16' 103/4
5 DALTON, Michael Davie County 16' 43/4
6 WILLIAMS, Ahmad Page 16' 33/4
7 TILLINGHAST, Jack West Stokes 15' 101/2
8 BELL, Patrick Page 15' 91/2
9 BUSH, Warwick Page 14' 9"
MARTIN, Ty North Stokes DNS

#25 Women's Triple Jump
Pl Name Team Mark Pts
1 SIMMS, Brianna Ragsdale 33' 111/4 10
2 WARD, Savannah Alexander Central 31' 4" 8
3 FROELICH, Lucy Page 31' 11/2 6
4 TIERNEY, Bridgett Davie County 29' 11" 5
5 HOLDER, Catie Watauga 26' 4" 4
6 GAMBLE, Jade' Davie County 25' 7" 3
7 WAGNER, Courtney Davie County 25' 0" 2
8 SELLERS, Monique Davie County 24' 101/2 1
9 MARTY, Fiona Watauga 24' 8"
NEELY, Dayanna Davie County DNS

#26 Men's Triple Jump
Pl Name Team Mark Pts
1 ALEXANDER, Johnathon Ragsdale 42' 2" 10
2 HAYES, Nathan Page 40' 9" 8
3 ACQUAYE, Alfred Ragsdale 37' 11" 6
4 BROOKS, Gabe Ragsdale 37' 63/4 5
5 DALTON, Michael Davie County 37' 6" 4
6 KRIETEMEYER, Colver Page 36' 1" 3
7 BELL, Patrick Page 33' 8" 2
8 PIMENTEL, Brandon Watauga 31' 71/2 1
9 DAILEY, Gabe Watauga 29' 11/2
10 BURNS, Nelson Watauga 28' 61/2
DICKENS, Zeb Watauga DNS
WYNN, Zack Page DNS

#27 Women's High Jump
Pl Name Team Mark Pts
1J WARD, Savannah Alexander Central 5' 0" 10
2J DEBERRY, Sydney Page 4' 10" 8
3J EVERETTE, Savannah Davie County 4' 10" 6
4J HAMILTON, Macy West Davidson 4' 8" 5
5J SIMMS, Brianna Ragsdale 4' 6" 4
6J JONES, Amber Page 4' 4" 3
HOLLOWAY, Gabby Reynolds, A. C. DNS
NEBRICH, Mary West Davidson DNS

#28 Men's High Jump
Pl Name Team Mark Pts
1J DALTON, Stephon Davie County 6' 0" 10
2J BROOKS, Gabe Ragsdale 5' 8" 7
2J SCHRONCE, Jesse Alexander Central 5' 8" 7
4J HAYES, Nathan Page 5' 6" 5
5J CROTTS, Alex Davie County 5' 2" 4
6J TOWNES, Edward Page 5' 0" 3
JOHNSON, Zach Reynolds, A. C. DNS

WYNN, Zack Page DNS
#29 Women's Pole Vault
Pl Name Team Mark Pts
1J DRUMMONDS, Kinley Watauga 9' 0" 10
2J PRICE, Chesney Alexander Central 8' 0" 8
3J NAVARRO, Jessica Davie County 7' 0" 6
4J WAGNER, Courtney Davie County 7' 0" 5
5J TATUM, Brionna Davie County 7' 0" 4
6J WATSON, Grace Watauga 6' 6" 3
7J CHATHAM, Sayge Alexander Central 6' 0" 2
HICKS, Amanda Watauga NH
SHAW, Lauren Watauga NH

#30 Men's Pole Vault
Pl Name Team Mark Pts
1J MAYHEW, Chris Davie County 10' 6" 10
2J HARBISON, Dakota Ragsdale 10' 0" 8
3J HOYLE, Noah Alexander Central 9' 6" 6
4J COATES, Foster Reynolds, A. C. 9' 0" 5
5J MOLLOY, Dylan Davie County 9' 0" 4
6J DRUMMONDS, Luke Watauga 8' 6" 3
7J WARD, Chandler Ragsdale 8' 6" 2
8J LEATH, Josh Davie County 8' 0" 1
9 MAYBERRY, Markies Alexander Central 7' 6"
10 HURST, Thomas Davie County 7' 0"
POLK, Malik Davie County NH
WALSH, Kyle Davie County NH

Men's Scores
Pl Team Code Score
1 Ragsdale RAGS 134
2 Davie County DC 116
3 Page PAGE 93
4 Alexander Central ALEX 72
5 North Stokes NSTO 49
6 Watauga WAT 32
7 Reynolds, A. C. ACR 28
8 West Stokes WSTO 27
9 Patrick County PATR 18
10 West Davidson WDAV 7

Women's Scores
Pl Team Code Score
1 Ragsdale RAGS 116
2 Page PAGE 106
3 Davie County DC 98
4 Alexander Central ALEX 64.5
5 Patrick County PATR 41
6 North Stokes NSTO 39
7 West Stokes WSTO 38
8 Watauga WAT 35.5
9 Reynolds, A. C. ACR 24
10 West Davidson WDAV 9

 

Allen, Kennard Lift No. 5 Duke Over Michigan State 78-69

DURHAM, N.C. -- Grayson Allen keeps putting up huge numbers for No. 5 Duke. Imagine how much more impressive they might be if he were healthy enough to practice.

Allen scored 24 points, Luke Kennard added 20 and the Blue Devils beat Michigan State 78-69 on Tuesday night in the ACC/Big Ten Challenge.

Allen has been dealing with lingering foot injuries for the past two weeks, with coach Mike Krzyzewski saying he hurt his toe before the Penn State game on Nov. 19 and limped through the Rhode Island game the next day. He checked out of the Appalachian State game early three days ago when he reinjured the toe.

"Grayson does not practice one second," Krzyzewski said. "So when he's out on that court, it's a gutty performance. ... That kid has played unbelievably, and he's limping."

Amile Jefferson had 17 points and 13 rebounds while freshman Frank Jackson finished with 11 points and keyed a timely 11-0 run for the Blue Devils (7-1), who won their fourth straight despite shooting just 27 percent from 3-point range.

Eron Harris scored 14 points for Michigan State (4-4). Playing their first game as an unranked team since March 2015, the Spartans had 18 turnovers -- "Too much AAU ball, not enough college ball," coach Tom Izzo said. Star freshman Miles Bridges was held to 11 points -- six fewer than his team-leading average -- on 4-of-13 shooting.

"I didn't think Miles played as hard as he's been playing," Izzo said. "He'd been playing hard, and just got caught standing around."

Neither team led by more than four before the Blue Devils broke a 48-all tie by reeling off 11 straight points, a run that coincided with a series of Spartan slaps to the floor -- one of Duke's trademark moves.

Seconds after Bridges gave the floor a firm slap, Jackson blew past the Michigan State guards for a layup that gave Duke its largest lead to that point, 55-48, with just under 13 minutes left.

"I guess it didn't work for them," Jackson said. "I just tried to stay aggressive."

BIG PICTURE
Duke: Allen was just 7 of 21 shooting in 37 minutes, and the Blue Devils needed major minutes from him because they went just six deep -- the five starters, plus Chase Jeter. Injured freshman forwards Harry Giles, Marques Boldenand Jayson Tatum once again took part in pregame warmups with varying stages of intensity. Krzyzewski says Tatum had "a good workout," Giles "just needs some contact" and Bolden "is moving along."

"Every team's season is a little bit different," Krzyzewski said. "We just have to run our race the way we're running it, and eventually, hopefully, we'll get all those guys."

Michigan State: Izzo has admitted he might have overscheduled these Spartans, whose four losses have all come to teams ranked 16th or better in the current AP Top 25, with the last two coming against top-10 teams. They've only played twice so far at the Breslin Center, but at least they won't have to leave East Lansing again until Dec. 27.

"We've been through the gauntlet, no question about it, but we competed almost to the end," Izzo said. "I'm going to build on this."

POLL IMPLICATIONS
This is the kind of victory that will keep the Blue Devils in the top five, and in all likelihood, keep them near the top of the RPI.

STAT LINE
Krzyzewski said Matt Jones "had a spectacular 2-point performance tonight." The Duke senior was just 1 of 7 from the field and missed all six of his 3-pointers to finish with two points -- but keyed the defensive effort that locked down Bridges. "When you're all about winning, you're really important, and Matt Jones is only about winning."

 

 

 

 



Back