Archive

Friday's Scoreboard And Standings..... (2018-11-03 15:35:26)

The Watauga High football team captured its first outright championship in the Northwestern Conference since 1980 on Friday night with a 62-0 win against West Caldwell. The Pioneers (11-0, 7-0 NWC) also registered their first unblemished season in school history. And as of Saturday morning, the Pioneers were ranked 17th in the Maxpreps.com Top 25 NC Poll, and they are ranked 14th in the Charlotte Observer Sweet 16 Poll. It's the first time since 2007 that the Pioneers have been ranked in the Charlotte Observer Sweet 16 Poll.

WATAUGA 62, WEST CALDWELL 0

Team        1 2 3 4 T
Watauga 21 28 6 7 62
West Caldwell 0 0 0 0 0

Watauga 1 09:42 Anderson Castle runs for 13 yards. (Point after kick by Kyran Densham is good.)
7 0
Watauga 1 08:09 Jaiden Bond runs for 32 yards. (Point after kick by Kyran Densham is good.)
14 0
Watauga 1 01:21 Anderson Castle runs for 2 yards. (Point after kick by Kyran Densham is good.)
21 0
Watauga 2 09:11 Anderson Castle pass complete to Jake Watson for 12 yards.(Point after kick by Kyran Densham is good.) 28 0
Watauga 2 05:29 Anderson Castle pass complete to Jackson Greene for 18 yards. (Point after kick by Kyran Densham is good.) 35 0
Watauga 2 03:22 Anderson Castle pass complete to Grant Oliver for 19 yards. (Point after kick by Kyran Densham is good.) 42 0
Watauga 2 01:32 Anderson Castle pass complete to Jackson Greene for 35 yards. (Point after kick by #85 Kyran Densham is good.) 49 0
Watauga 3 06:00 Ben Critcher runs for 1 yards. (Two point conversion run by Jaxon Harmon is no good.) 55 0
Watauga 4 09:10 Sebastian Best runs for 36 yards. (Point after kick by Kyran Densham is good.)
62 0

TEAM STATS

                                                                        Watauga West Caldwell
Total Offense                                                             448 28
Passing                                                                     135 31
Rushing                                                                    313 -3
Receiving                                                                 135 31
Penalties - Yards                                                    1 - 5 5 - 25
Turnovers                                                                   0 1
Fumbles - Lost 1 -                                                       0 1 - 0
Defensive Sacks - Yards                                          1 - 5 0 - 0
Time of Possession                                               23:21 24:39
First Downs                                                                26 1
Third Down Conversions/Attempts                  2/4 (50.0%) 0/9 (0.0%)
Fourth Down Conversions/Attempts              2/2 (100.0%) 0/1 (0.0%)

INDIVIDUAL STATS

PASSING - WATAUGA
Name Cmp Att Yds TD Int
Anderson Castle 7 12 135 4 0
PASSING - WEST CALDWELL
Name Cmp Att Yds TD Int
David Urbina 7 19 31 0 1

RUSHING - WATAUGA
Name Att Yds Avg TD
Jaiden Bond 5 78 15.6 1
Sebastian Best 2 67 33.5 1
Bryce Satterfield 7 61 8.7 0
Zach West 3 32 10.7 0
Anderson Castle 4 31 7.8 2
Carter Everett 3 17 5.7 0
Jaxon Harmon 3 16 5.3 0
Ben Critcher 3 15 5.0 1
Team 1 -4 -4.0 0

RUSHING - WEST CALDWELL
Name Att Yds Avg TD
Cameron Beaver 3 3 1.0 0
Michael Blanton 1 0 0.0 0
Nate Brown 7 -1 -0.1 0
David Urbina 1 -5 -5.0 0

RECEIVING - WEST CALDWELL
Name Rec Yds Avg TD
Tj Horton 6 26 4.3 0
Logan Philbeck 1 5 5.0 0

RECEIVING - WATAUGA
Name Rec Yds Avg TD
Jackson Greene 2 53 26.5 2
Jaiden Bond 2 35 17.5 0
Grant Oliver 2 35 17.5 1
Jake Watson 1 12 12.0 1

AREA SCORES....

Watauga 62, West Caldwell 0
St. Stephens 28, Hickory 21
Alexander Central 56, South Caldwell 22
McDowell @ Freedom, ppd, rescheduled for Monday, 11/5
Mountain Heritage 64, Avery 7
Ashe County 37, Starmount 13
Wilkes Central 55, East Wilkes 26
A.C. Reynolds 55, T.C. Roberson 28
Fred T. Foard 41, West Iredell 14
Hibriten 44, Patton 0

Northwestern 3A/4A Standings

Watauga 7-0 11-0
Freedom 5-1 8-2
Alexander Central 4-2 8-2
Hickory 3-3 5-5
St. Stephens 3-4 4-7
McDowell 2-4 4-6
South Caldwell 2-5 3-8
West Caldwell 0-7 0-11


Mountain Valley 1A/2A Standings

Ashe County 7-0 9-2
Starmount 5-2 5-6
Wilkes Central 4-3 4-7
Alleghany 4-3 6-5
East Wilkes 4-3 7-4
Elkin 2-4 5-5
North Wilkes 1-5 5-5
West Wilkes 0-7 3-8


Western Highlands 1A/2A Standings

Mountain Heritage 5-0 9-1
Mitchell 4-1 9-2
Charles D. Owen 3-2 4-6
Polk County 1-3 2-8
Avery County 1-4 2-9
Madison 0-4 1-9

 

STATEWIDE SCORES

Alexander Central 56, South Caldwell 22

Alleghany County 40, Elkin 0

Ashe County 37, Boonville Starmount 13

Asheville Erwin 43, Waynesville Tuscola 0

Belmont Cramer 45, Gastonia Forestview 7

Burnsville Mountain Heritage 64, Avery County 7

Canton Pisgah 21, Brevard 7

Charlotte Catholic 39, Waxhaw Marvin Ridge 24

Charlotte Garinger d. Mint Hill Rocky River, forfeit

Charlotte Mallard Creek 26, Cornelius Hough 10

Charlotte Olympic 21, Charlotte Harding 12

Charlotte Providence 45, South Mecklenburg 27

Concord Robinson 31, Central Cabarrus 21

Currituck County 28, Kill Devil Hills First Flight 6

East Carteret 60, Lejeune 0

East Columbus 19, West Columbus 8

East Duplin 19, Clinton 6

East Forsyth 52, Winston-Salem Reynolds 21

East Rowan 35, North Iredell 0

East Rutherford 48, East Gaston 7

Eastern Guilford 58, Southern Guilford 6

Eastern Randolph 61, Trinity 0

Fayetteville Byrd 51, Fayetteville Westover 20

Friendship 49, Apex 20

Gastonia Huss 46, Gastonia Ashbrook 0

Greensboro Grimsley 14, Northwest Guilford 7

Greensboro Smith 31, Western Guilford 28

Greenville Rose 49, New Bern 14

Harrells Christian 55, Charlotte Northside Christian 38

Havelock 45, Jacksonville 27

Hendersonville 55, East Henderson 12

Holly Springs 16, Fuquay-Varina 7

Hope Mills South View 43, Gray’s Creek 29

Indian Trail Porter Ridge d. Hickory Ridge, forfeit

Jacksonville Northside 41, Jacksonville White Oak 8

Lake Norman 26, Huntersville Hopewell 22

Lawndale Burns 28, North Gaston 7

Lenoir Hibriten 44, Morganton Patton 0

Marshville Forest Hills 47, Anson County 22

Matthews Weddington 44, Waxhaw Cuthbertson 21

Mitchell County 55, Swannanoa Owen 14

Monroe 41, Monroe Parkwood 10

Monroe Sun Valley 45, Monroe Piedmont 25

Mooresboro Jefferson 42, Monroe Union Academy 14

Mooresville 34, West Charlotte 13

Murphy 49, Cherokee 28

North Stanly 42, South Stanly 0

North Wilkes 41, West Wilkes 7

Northern Durham 23, Pittsboro Northwood 0

Oak Grove 17, East Davidson 10

Pamlico County 36, Riverside Martin 19

Pfafftown Reagan 41, Davie County 21

Princeton 52, Goldsboro Rosewood 28

Raleigh Cardinal Gibbons 45, Raleigh Enloe 0

Raleigh Wakefield 23, Knightdale 12

Randleman 21, Orange 0

Richlands 34, Holly Ridge Dixon 8

Robbinsville 55, Andrews 38

Rosman 35, Hayesville 15

Salisbury 40, South Rowan 15

Shelby 41, Belmont South Point 25

South Iredell 35, China Grove Carson 14

Southwest Guilford 48, North Forsyth 0

Southwest Onslow 49, Rocky Point Trask 0

Statesville 34, West Rowan 28

Swain County 60, Carolina Gladiators (Independent) 8

Sylva Smoky Mountain 28, Franklin 21

Thomasville 31, Lexington 0

Thomasville Ledford 9, North Davidson 7

Trinity Wheatmore 24, High Point Andrews 6

Valdese Draughn 28, East Burke 17

Wake Forest 38, Wake Forest Heritage 2

Wallace-Rose Hill 44, Warsaw Kenan 11

Watauga County 62, West Caldwell 0

West Forsyth 30, Kernersville Glenn 13

West Lincoln 65, Lake Norman Charter 7

West Mecklenburg 31, Charlotte Berry Tech 20

West Stokes 38, East Bend Forbush 8

Wilmington Laney 34, Wilmington Ashley 14

Saturday’s Schedule

Bandys at North Lincoln, 7

Kannapolis Brown at Concord, 6

Northwest Cabarrus at Cox Mill, 6:30

Monday’s Schedule

Bessemer City at Cherryville, 7

Boiling Springs Crest at Kings Mountain,7

Lincolnton at Maiden, 7:30

McDowell at Morganton Freedom, Mon, 7:30

Mount Holly Mountain Island Charter at Gastonia Highland Tech, 7

Newton-Conover at East Lincoln,7

West Stanly at Mount Pleasant, 7



Back